Istanbul doğumlu, Avusturya Lisesi’ni bitirip AFS değişim programıyla Amerika’ya gittikten sonra Bradley Universitesi’nde endüstri mühendisliği ve işletme okudu. Bahceşehir Universitesi’nde MBA yaptı. 

2006 yılında bir E-ticaret girişimiyle iş dünyasına adım attı. 2008’den beri Unilever bünyesinde çalışıyor. Management Trainee olarak Türkiye’de başladığı kariyerine Dubai’de devam etti. Hem Unilever hem de Pepsi-Unilever ortaklığı bünyesinde Turkiye, Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya bölgelerinde ev bakımı, kişisel bakım, içecek ve gıda kategorilerinde pazarlama yöneticiliği yaptı. Bu süre içinde farklı kültür, yaşam ve alışkanlıklar için bir çok markanın kısa ve uzun vadeli stratejilerinden, çeşitli ülkelerdeki lansman, inovasyon ve uygulamalarından sorumlu rollerde bulundu. 

Pazarlama dünyasında yaptığı işlerle Cannes, Effie ve Lynx gibi yerel ve uluslararası 60’ın üzerinde ödül aldı. 

Şu an Unilever bünyesinde Strateji, Dijital ve Disruptive İşler direktörü.

Profesyonel iş hayatının yanı sıra Merve Özkılıç Usal ile evli ve Defne Usal'ın babası. Bilgi Üniversitesi yüksek lisans programlarında yeni iş modelleri, iş yapış şekilleri, bakış açılarını anlatan öğretim görevlisi. Aynı zamanda Startershub bünyesinde yer alan girişimcilere mentorluk yaparak yardımcı olmaya çalışıyor.