Murat Erim, Boğaziçi Üniversitesinde Pazarlama ve İktisat eğitimi almıştır. Sonrasında yine Boğaziçi Universitesi'nde İktisat yüksek lisansını tamamlamıştır. Bu süreçte Prof. Dr. Refik Erzan’ın yönetimindeki Ekonometri Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

2000 yılında telekomünikasyon sektöründe çalışmaya başlayan Murat sonraki 15 yıl boyunca Vodafone Türkiye, Turkcell Superonline ve Avea/TT'da satış, pazarlama ve strateji projeleri içerisinde yer almıştır. Bu dönemde 3 büyük marka değişimi projesinde görev almış, 30’dan fazlası TR’de ilk olmak üzere, toplamda 150’ye yakın katma değerli hizmet lansmanını yapmıştır. Çözüm ortaklığı ekosistemlerinin kurulması, veriye dayalı pazarlama kurgularının hayata geçirilmesi, deneyim odaklı müşteri/kampanya/hizmet süreçlerinin tasarlanması gibi  projeler üretmiştir. MIT Mobile Experience Lab ile Avea ARGE çalışması proje grubunda yeralan Murat, 2010 sonrasındaki dönemde özellikle kurumsal iş çözümleri çerçevesinde kurumlara özel dönüşüm projeleri kurgulayarak hayata geçirmiştir.  

Murat, 2015’den bu yana, AB projelerinde finansal model ve CRM kurgularının oluşturulması, pazarlama odaklı bağlamsal modelleme, dijital sanat ve öğrenmeye dair iş geliştirme projeleri üzerinde çalışmaktadır.